Mesco

Lista dostępnych kursów

Kurs: MES dla praktyków

Kurs obejmujący swoją tematyką podstawy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia z zastosowania oprogramowania MES. Tematy ćwiczeń ukierunkowane na problemy występujące w pracy konstuktora mechanika. W ramach kursu uczestnicy mają dostęp do komputerów z pełnym oprogramowaniem.

 

Typ kursu: Metoda elementów skończonych dla praktyków.
Czas trwania kursu: 3 dni
oprogramowanie: ANSYS
Uwaga:
Dla użytkowników zaczynających swoją przygodę z MES, polecamy wcześniejszy udział w kursie pt. ANSYS SpaceClaim dla Mechaników (FEA)  na którym zapoznają się z metodami przygotowania geometrii i dyskretyzacji modeli (ANSYS DesignModeler, ANSYS Meshing)
Miejsce: MESCO
Tarnowskie Góry,  ul.Górnicza 20A
Najbliższy termin:  sprawdź w kalendarzu
Zgłoszenia (formularz):   Formularz zgłoszenia w kursie
wydrukuj i przeslij podpisany na nr faxu: (+48)(32)768-36-35 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Osoba prowadząca: Marek Zaremba
tel. (0-32)768-36-36
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt netto uczestnictwa / 1os.  2050,- pln
Rabaty: - pracownicy wyższych uczelni (w tym studenci studiów doktoranckich): 1650 pln
- klienci posiadający TECS : 1650 pln
- studenci studiów dziennych magisterskich : 1000 zł
Opis kursu: Zadaniem kursu jest zaznajomienie słuchaczy z symulacją komputerową przy użyciu Metody Elementów Skończonych (MES). Metoda ta przyjęła się w przemyśle i nauce na całym świecie jako podstawowe narzędzie do rozwiązywania różnorodnych problemów techniki. Umożliwia ona poznanie zachowania się produktu już we wczesnej fazie projektowania. Prowadzi to do skrócenia okresu wdrożenia do produkcji, uniknięcia budowy wielu kosztownych prototypów jak również zwiększenie konkurencyjności na rynku (np. poprzez zastosowanie optymalizacji).

Postęp w technice komputerowej i nowe generacje oprogramowania obliczeniowego umożliwiają obecnie symulowanie wielu zjawisk takich jak rozkłady naprężeń, odkształceń, przepływ ciepła, rozkład pól elektromagnetycznych itp.

Kurs wprowadza uczestników w sposób przejrzysty i zrozumiały w tematykę i umożliwia stosowanie MES w praktyce zawodowej. Ponieważ jest skierowany do osób początkujących najszerzej omówionym tematem będzie statyka liniowa. Bardziej zaawansowane tematy zostaną przedstawione w sposób skrótowy i mogą zostać pogłębione na kursie zaawansowanym.

Kurs rozpoczniemy niezbędnym do prawidłowego zrozumienia tematu wprowadzeniem do teorii. W kolejnej fazie przedstawimy techniki rozwiązywania zagadnień najczęściej spotykanych w praktyce inżynierskiej. Ważną częścią składową kursu będzie rozwiązywanie zagadnień praktycznych. W tym celu stoi do dyspozycji nowoczesne laboratorium komputerowe oraz oprogramowanie. Przewidujemy również dyskusję problemów występujących u poszczególnych uczestników.
Program kursu:
  1. Zarys podstaw teoretycznych MES
  2. Praktyczne podejście do analizy
  3. Poprawne przygotowanie geometrii
  4. Podział na elementy skończone, wybór odpowiednich elementów, wpływ siatki na wyniki
  5. Warunki brzegowe - właściwe rozumienie podpór i wymuszeń
  6. Wpływ uproszczeń na rezultaty
  7. Analiza i prezentacja wyników
  8. Ocena konstrukcji z wykorzystaniem MES
Wszystkie tematy zgłębione zostaną na przykładach.